ОКБ Мечникова   ОКБ ім. Мечнікова

Доброякісні пухлини шиї (кіста, ліпома)


Пухлини шиї - це невелика, але дуже різноманітна група утворень із клінічних проявів. Серед них можуть бути виділені пухлини органів шиї та позаорганні пухлини, що виникають з м'яких тканин шиї. В області шиї знаходиться один з основних лімфатичних колекторів, ураження вузлів якого часто виникає при ураженні лімфоретикулярної тканини.

Пухлина шиї може бути доброякісною та злоякісною. Лікування оперативне з наступною променевою терапією. З інших захворювань часто трапляються різні форми зобу.

Класифікація пухлини шиї

Розрізняють органні пухлини, позаорганні пухлини, пухлинні ураження лімфатичних вузлів шиї - первинні та вторинні (метастатичні).

  • Органні пухлини зберігають елементи структури нормального органу (наприклад, пухлини щитовидної залози, каротидного гломусу). Злоякісні пухлини виходять головним чином із органів, розташованих у шиї.
  • Позаорганні пухлини є похідними мезенхіми, м'язової та нервової тканини. Вони можуть бути доброякісними (фіброма, ліпома, невринома) або злоякісними (метастази до лімфатичних вузлів).
  • Особливу групу представляють кісти шиї: бічна кіста шиї та серединна кіста шиї, що є доброякісними пухлинами, проте швидко зростають з деформацією та здавленням органів шиї. Нагноєння кіст шиї може призвести до серйозного ускладнення – флегмони шиї.
  • Пухлинні ураження шийних лімфатичних вузлів (первинні при гемобластозах, вторинних – при метастазах).

Симптоми пухлини шиї

Будь-яке ущільнення під шкірою на шиї завжди насторожує та турбує. Кожна людина, яка одного разу зіткнулася з цим, може підтвердити, що з початком таких змін починає прислухатися до них і навіть по-своєму тлумачити симптоми, що з'являються, або намагатися передбачити наступний етап своїх відчуттів.

Щоб позбавити себе зайвих тривог, важливо знати, чи розвивається пухлина на шиї і що це може бути насправді. Іншими словами, йдеться про самодіагностику, оскільки на підставі аналізу всіх змін можна визначити рівень їх небезпеки. Якщо ви помітили або промацали пухлину в шиї, яка росте або не зменшується протягом 2 тижнів, потрібна обов'язкова консультація лікаря. Абсолютними показаннями для консультації спеціаліста є наявність болючих відчуттів у галузі пухлини.

Діагностика: як діагностують пухлину шиї

На частку злоякісних пухлин голови і шиї припадає 5% випадків злоякісних новоутворень, що щорічно виявляються. Якщо у хворого старше 40 років об'ємна освіта зберігається більше 4 тижнів, її слід вважати злоякісним, доки не доведено протилежне.

Як і в будь-якому іншому випадку, починають із докладного розпитування та фізикального дослідження. З біопсією (інцизійною або тотальною) поспішати не варто, тому що за більшості злоякісних пухлин вона підвищує ризик місцевого рецидиву. Проводять пошук первинної пухлини. При підозрі на злоякісну пухлину голови та шиї хворого спрямовують до оториноларингологу або ендокринного хірурга.

Виявивши первинну пухлину шиї, проводять її біопсію (ТАПБ). Для визначення поширеності та виявлення метастазів виконують КТ або МРТ – від основи черепа до верхньої апертури грудної клітки. Щоб виключити метастази у легені, роблять рентгенографію грудної клітки.

Для підтвердження діагнозу освіту можна пунктувати. На відміну від інцизійної біопсії пункція не підвищує ризик місцевого рецидиву. Однак при лімфомі діагностична цінність пункції невелика, і підозра на лімфому є одним з небагатьох показань до тотальної біопсії лімфовузла. При збільшенні надключичного лімфовузла показані мамографія (у жінок) та обстеження органів шлунково-кишкового тракту та сечостатевої системи.

Якщо первинну пухлину знайти не вдається, виконують пряму ларингоскопію, бронхоскопію, езофагоскопію та задню риноскопію з біопсією підозрілих ділянок слизової оболонки.

Лікування: як лікують пухлину шиї

Лікування залежить від локалізації освіти та від стадії захворювання. При зростаючій пухлині шиї необхідно проведення хірургічного лікування, операція повинна проводитися в спеціалізованому центрі, радикально з проведенням експрес гістологічного дослідження, вузькоспеціалізованим хірургом голови та шиї або ендокринним хірургом, при необхідності з проведенням променевої терапії або комбінованої хіміотерапії. На відміну від дорослих, у дітей лише 10% об'ємних утворень шиї мають злоякісну природу, тому перш за все виключають запальні захворювання та вроджені аномалії.

Пухлина шиї буває різного походження і нерідко про її злоякісний або доброякісний характер можна судити лише під час операції після гістологічного дослідження. Перед видаленням необхідно з'ясувати характер процесу (злоякісний або доброякісний).


Консультації пацієнтів з діагнозом "Доброякісні пухлини шиї (кіста, ліпома)" проводиться щодня у робочі дні, з 9.00, у новому хірургічному корпусі, 6 поверх, відділення ендокринної хірургії