ОКБ Мечникова   ОКБ ім. Мечнікова

Баріатрична хірургія

"Метаболічна" хірургія" - це розділ хірургії, що займається лікуванням людей з надмірною вагою та ожирінням.

Метаболічна хірургія» - це розділ хірургії, який займається лікуванням людей з надмірною вагою та ожирінням.

 

Свідченнями баріатричних операцій були:

  • Індекс маси тіла > 35 кг/м2.

  • Наявність та прогресування супутніх захворювань на фоні ожиріння (цукровий діабет, артеріальна гіпертензія та хвороби суглобів, різні артрози та артрити).

  • Рефрактерність до терапевтичних методів лікування.


Основні протипоказання до операцій: 

  • серйозні загальні захворювання, що є протипоказанням до загальної анестезії
  • вагітність та лактація
  • психічні захворювання в анамнезі
  • алкоголізм та наркоманія

До баріатричних операцій належать: 

  • бандажування шлунка;
  • шлункове шунтування;
  • біліопанкреатичне шунтування;
  • операція SADI;
  • різні варіанти гастропластики.

Баріатричні операції, що допомагають позбутися зайвої ваги, можна розділити на три групи:

  • рестриктивні операції, які створюють звуження в області верхнього відділу шлунково-кишкового тракту і тим самим знижують кількість їжі, що з'їдається (внутрішньошлунковий балон, бандажування шлунка);
  • мальабсорбтивні операції, що знижують всмоктування поживних речовин у шлунково-кишковому тракті (наприклад, біліопанкреатичне шунтування);
  • комбіновані операції, що поєднують обидва принципи (наприклад, шлункове шунтування).

Лапароскопічні баріатричні операції супроводжуються меншими ушкодженнями тканин, знижує кількість днів, проведених пацієнтом у лікарні та час відновлення, а також зменшує ризик післяопераційних проблем

В даний час у світі застосовується кілька стандартних баріатричних операцій:

  • бандажування шлунка (gastric banding)
  • рукавна гастропластика (sleeve gastrectomy)
  • шлункове шунтування (gastric bypass)
  • біліопанкреатичне шунтування (biliopancreatic bypass)

При бандажуванні на верхню частину шлунка накладається силіконове кільце, яке дозволяє досягти зниження ваги на 50 – 60 % від надмірної маси тіла. Діаметр бандажа можна змінити, проводячи ін'єкції рідини через імплантований під шкіру «порт». За допомогою шлункового бандажу можна обмежити обсяг шлунка, і кількість їжі, що приймається.

Відновлення колишньої анатомії після видалення шлункового бандажу можливе. Установка шлункового бандажу не зменшує всмоктування поживних речовин, і тому рідко виникає дефіцит вітамінів. Шлунковий бандаж є стороннім тілом, яке рано чи пізно вимагатиме видалення або заміни. На жаль, ця операція дає лише тимчасовий ефект і майже завжди призводить до розвитку дилятаційної езофагопатії.

Установка шлункового балона є більш швидкою та простою нехірургічною баріатричною процедурою. Балон з м'якого силікону вводиться у шлунок за допомогою ендоскопу. Заповнений балон заповнює більшу частину шлунка та створює почуття повного живота. Балон найкраще діє разом із відповідним режимом харчування та достатньою фізичною активністю. При використанні балона зниження ваги може становити 15-25% від зайвої ваги. Балон може залишитися в шлунку від шести до восьми місяців, після чого його видаляють або замінюють.

При рукавній гастропластіці видаляється близько 80 % шлунка, а з частини, що залишилася, формується тонка трубка (рукав) діаметром 2 - 3 см. Такий шлунок вміщує зовсім мало їжі і тонкий рукав служить перешкодою для вільного проходження їжі. Операція є анатомічно незворотною щодо шлунка, водночас можливий зворотний набір ваги. Новий шлунок вміщує значно менше їжі, що у свою чергу зменшує кількість споживаних калорій. Також операція впливає на рівень гормонів, які відповідають за почуття насичення шлунка, голоду та регулюють рівень цукру в крові.

Недоліками методу був ризик повторного збільшення ваги, появи печії, грижі, жовчнокам'яна хвороба, запори, проноси, наявність надлишку шкіри, випадання волосся. umping - синдром.

При шлунковому шунтуванні (bypass- операція) останній прошивається мікроскопічними титановими скріпками, тим самим він поділяється на два відділи: маленький, об'ємом 50 мл, і великий (решта шлунка). До маленького шлунка підшивається тонка кишка коротким шляхом. Таким чином, значна частина з'їденої їжі проходить коротким шляхом, тим самим знижується всмоктування поживних речовин. Ця операція дає 80% зниження надлишкової маси тіла. Великою перевагою операції шлункового шунтування є її оборотність, оскільки при ній не проводиться видалення органів та тканин, а лише змінюється шлях проходження їжі.

Ефект цієї операції досягається за рахунок вживання меншої кількості їжі, надходження спожитих калорій та зменшення почуття голоду.

Недоліком методу було дотримання рекомендацій щодо харчування, довічної замісної терапії вітамінами та мінеральними речовинами. Можливе недостатнє засвоєння D- і B12 - вітамінів, заліза, кальцію та інших мікроелементів, dumping - синдром, нудота та блювота, наявність виразок, стенозу в області з'єднання шлунка та тонкої кишки, жовчнокам'яна хвороба, надлишок шкіри, запори, проноси, залежність від алкоголю, випадання волосся, dumping  - синдром.

При біліо-панкреатичному шунтуванні шлунок також прошивається скріпками і до отриманого малого шлунка підшивається тонка кишка. Відмінності від шлункового шунтування полягають у тому, що обсяг малого шлунка становить не 50, а 200 мл, але найголовніше, що тонка кишка підшивається по дуже короткому шляху - так, що для всмоктування жирів залишається лише близько 50 см тонкої кишки. Тому провідним механізмом зниження ваги за цієї операції є дуже суттєве зниження всмоктування поживних речовин. Операція дає 90% зниження надлишкової маси тіла.

Предопераційна дієта

Короткочасна (2-6 тижнів) дієта перед операцією знизить індекс маси тіла і таким чином зменшить ризик виникнення ускладнень. Передопераційна дієта складається з продуктів з високим вмістом білків і з низьким вмістом вуглеводів та достатньої кількості води.

Живлення після операції

Після баріатричної операції у харчуванні повинні відслідковуватися шість основних принципів:

• Здорове харчування

• Вживання їжі, багатої білком

• Контроль рівня цукру в крові

• Вживання достатньої кількості води

• Відсутність перекушування

• Зменште споживання солодкого

Після операції найважливішим є споживання достатньої кількості рідини. Пийте постійно невеликими ковтками, між їдою з 30 хвилинним інтервалом, принаймні 1,2 літрів на день. Для запобігання нудоті та проносу соки потрібно розбавляти, уникайте також споживання занадто гарячих та занадто холодних, а також газованих напоїв.

Зазвичай післяопераційна дієта починається з прийому як прозорих (вода) та непрозорих (соки, нектари, йогурти, кефір) напоїв. Після цього переходять на пюреподібні та м'які страви, їдять більше їжу, насичену білкам, а також овочі та фрукти. Наприкінці приблизно за 4-6 тижнів після операції, якщо травний тракт відновився, починається прийом більш твердої їжі. Більшість пацієнтів відчувають після операції відсутність апетиту, навіть по відношенню до улюблених страв. Зазвичай цей стан минає. Після операції навіть запах їжі може спричинити неприйняття.

Після операції потрібно дотримуватися режиму живлення, зі збалансованим меню та достатньою кількістю поживних речовин. У період зниження ваги (протягом 1-2 років після операції) необхідно споживати меншу кількість калорій, ніж витрачається. Споживання білків важливе для запобігання дефіциту м'язової маси.

Консультації пацієнтів з діагнозом "Баріатрична хірургія" проводиться щодня у робочі дні, з 9.00, у новому хірургічному корпусі, 6 поверх, відділення ендокринної хірургії