ОКБ Мечникова   ОКБ ім. Мечнікова

Дифузно-токсичний зоб, гіпертиреоз, токсична аденома

Дифузний токсичний зоб (хвороба Базедова, хвороба Грейвса, тиреотоксикоз, тиреотоксичний зоб) - системне аутоімунне захворювання, що розвивається внаслідок вироблення антитіл до рецепторутиреоторопного гормону, що клінічно проявляється ураженням щитовидної залози з розвитком синдрому тиро Вперше захворювання було описано в 1825 Калебом Паррі, в 1835 - Робертом Грейвсом, а в 1840 - Карлом фон Базедовим.


Для дифузного токсичного зоба, в більшості випадків, характерний відносно короткий аномнез: перші симптоми зазвичай з'являються за 4-6 місяців до звернення до лікаря і постановки діагнозу. Як правило, ключові скарги пов'язані зі змінами з боку серцево-судинної системи, так званим катаболічним синдромом та ендокринною офтальмопатією.


Всі симптоми Базедової хвороби можна розділити на кілька груп:


· пов'язані з ураженням серця (поява аритмії, почастішання пульсу, тахікардії, додаткових скорочень серця екстрасистолії, гіпертонії);

· пов'язані з ураженням ендокринної системи (схуднення, відчуття жару);

· Порушення стану шкіри (потливість, поява набряків гомілок) і нігтів (підвищена ламкість);

· пов'язані з порушенням роботи нервової системи (тремтіння рук, тремор, м'язова слабкість, швидка втомлюваність, збудливість, плаксивість);

· пов'язані з порушенням роботи травної системи (пронос);

· пов'язані з ураженням очей (ендокринна офтальмопатія, поява випинання очних яблук назовні, набряку тканин навколо ока, неповного змикання повік, болю при русі очних яблук тощо).


Діагноз «дифузний токсичний зоб» встановлює лікар-ендокринолог або ендокринний хірургопіраясь на дані об'єктивного статусу пацієнта: зовнішній вигляд, вага тіла, стан шкірних покривів, волосся, нігтів, манера розмови, вимірювання пульсу і артеріального тиску, наявність явних симптомів УЗД щитовидної залози ігормональний фон.


Дуже важливо вчасно встановити діагноз «дифузний токсичний зоб» і почати адекватне лікування для уникнення розвитку таких серйозних ускладнень як серцево-судинна недостатність, фібриляція передсердь, різке зниження і втрата зору, екзофтальм аж до енукліації очей, сильне виснаження організму.


Проведення операції при тиреотоксикозі можливе тільки після медикаментозної компенсації стану пацієнта для попередження розвитку тиреотоксичного кризу в ранньому післяопераційному періоді.


У відділенні ендокринної хірургії успішно проводиться щорічно понад 200 операцій з приводу тиреотоксикозу, за світовими стандартами. Операція полягає в тотальному видаленні щитовидної залози - тиреоїдектомія, проводиться під загальним наркозом, через мініінвазивний доступ, з чудовим косметичним ефектом і швидкою реабілітацією. Також у відділенні проводиться консервативна підготовка пацієнтів до операції – медикаментозна компенсація гормонального фону, для виключення післяопераційних ускладнень (тиреотоксичний криз) та швидкої реабілітації після операції.

Консультації пацієнтів з діагнозом "Дифузно-токсичний зоб, гіпертиреоз, токсична аденома" проводиться щодня у робочі дні, з 9.00, у новому хірургічному корпусі, 6 поверх, відділення ендокринної хірургії