ОКБ Мечникова   ОКБ ім. Мечнікова

Вибір методу хірургічного лікування захворювань надниркових залоз

Вибір способу хірургічного лікування захворювань наднирників.

Кутовой О.Б., Дейнеко І.В., Меренкова С.П., Кравченко В.А.

КУ «Дніпропетровська обласна клінічна лікарня ім. І.І.Мечникова»


Вступ: останніми роками розвиток ендокринної хірургії охарактеризувався широкомасштабним впровадженням нових хірургічних технологій. Велику практичну значущість має розробка і впровадження в клінічну практику принципів ефективного вживання ендовідеохірургічних технологій при виконанні адреналектомії.

Мета: поліпшити результати лікування хворих із захворюваннями наднирників шляхом розробки і впровадження оптимальних принципів використання ендовідеохірургічних технологій при виконанні адреналектомії, з визначенням вибору методу хірургічного втручання.

Матеріали і методи: за період з 2009г. по 2015 р. в умовах відділення ендокринної хірургії  був обстежений і прооперований 61 пацієнт з захворюваннями наднирників у віці від 42 до 76 років, з них 46 жінок і 15 чоловіків. За результатами доопераційного обстеження розмір пухлини до 6 см мав місце у 35 пацієнтів, від 6 см до 10 см в 20 хворих, більше 10 см в 6 хворих. Всім  пацієнтам були проведені однобічні тотальні (35 хворих) і субтотальні адреналектомії (26 хворих). З них виконано 13 лапаротомічних адреналектомій, 7 лапароскопічних адреналектомій (ЛСА) і 41 «hand-assistеd» лапароскопічних адреналектомій, що полягають в додатковому введенні через 5 см. розріз черевної стінки, з установкою  хірургічного рукава, лівої руки хірурга. У 2-х випадках при виконанні лапароскопії була проведена конверсія, у зв'язку з кровотечею з тканин, що оточують наднирник. Цим пацієнтам виконана верхньосерединна лапаротомія із зупинкою кровотечі, в одному випадку спленектомія. При аналогічних ситуаціях в 4-х випадках при виконанні «hand-assistеd» ЛСА кровотечу удалося зупинити без проведення лапаротомії.  

Результати: у післяопераційному періоді у всіх пацієнтів протягом 2-х днів проводився контроль кортизолу, К+, Nа+. Серйозних змін гормонального статусу, електролітів крові відмічено не було. Післяопераційні рани гоїлися первинно. У всіх хворих прооперованих лапароскопічно та з «hand-assistеd» методикою відмічений відмінний косметичний ефект, однакова тривалість загоєння ран.

За даними гістології: у 38 випадках мала місце кортикальная аденома надниркової, в 2 випадках - гангліоневрома, в 2 - ліпома і в 9 випадках -адренокортикальный рак, а також гормонально активні пухлини: 5 феохромоцитом, 4 альдостеромы, 1 андростерома. Контроль гормонального статусу і УЗД епінефральної області проводилися після оперативного втручання через 1, 3 і 6 місяців. Динамічне спостереження показала відсутність значимих відхилень рівня гормонів надниркових в організмі.

На нашу думку поєднання ендовідеохірургічних технологій з методом «hand-assistеd», які об'єднують всі переваги традиційної мануальної і високотехнологічної малоинвазивной хірургії, забезпечує надійний лікувальний результат, хороший косметологічний ефект, швидку фізичну реабілітацію хворих в ранньому післяопераційному періоді, а також ні в чому не поступається лапароскопічної адреналектомії, а по деяких параметрах, таким як тривалість операції, крововтрата, відсутність необхідності конверсії при інтраопераційних кровотечах, й перевершує її.

Виводи:  показанням до застосування лапаротомической адреналектомії є занедбаний рак наднирника з множинним метастазуванням в лімфатичні вузли черевної порожнини. Лапароскопічна адреналектомія показана при доброякісних пухлинах наднирників невеликих розмірів (до 4-5 см). Оптимальним методом хірургічного лікування переважної більшості захворювань наднирників є «hand-assistеd» лапароскопічна адреналектомія, ні чим не поступлива лапароскопічній методиці.