ОКБ Мечникова   ОКБ ім. Мечнікова

Малоінвазівна хірургія зобу щитоподібної залози із застосуванням лазерних технологій

Малоінвазівна хірургія зобу щитоподібної залози із застосуванням лазерних технологій. 

Барінов І.В., Дейнеко І.В., Меренкова С.П., Кравченко В.А.

КЗ «Дніпропетровська обласна клінічна лікарня імені І.І.Мечнікова»

Вступ: з появою сучасних технологій, альтернативою хірургічному лікуванню вузлових утворень  щитоподібної залози може бути лазерна інтерстиціальна термоабляція (ЛІТ) зобу, яка дозволяє усунути патологічний осередок в результаті безпосередньої дії на нього фізичних чинників, зберігаючи основну масу гормонопродукуючий тканини щитоподібної залозиЦей метод зарекомендував себе як досить безпечний і ефективний малоінвазівний метод лікування.

Мета дослідження: визначити оптимальні показання до проведення ЛІТ при лікуванні різних форм зобу.

Матеріали і методи дослідження: за період з 2013 по 2015 рр. в умовах відділення ендокринної хірургії лікарні Мечникова були проведені і вивчені результати лікування методом ЛІТ 275 пацієнтів з вузловими і багатовузловими формами зобу,  у віці від 20 до 65 років, з них 96% жінок і 4% чоловіків. За результатами додаткових методів обстеження - УЗД, ТАПБ, гормонального фону в 100% пацієнтів мали місце доброякісні пухлини щитоподібної залози і еутиреоїдний стан. У 80% випадків - вузловий зоб і у 20% пацієнтів багатовузлова форма зобу. Розмір пухлини до 2 см. мав місце у 195 пацієнтів, від 2 до 3 см. у 55 хворих, більше ніж 3 см. у 25 хворих; у 80% (220 пацієнтів) випадків зустрічалися гипоехогенні утворення і 20% (55 пацієнтів) - ізоехогенні вузли. Усім пацієнтам була проведена лазерна інтерстиціальна термоабляция зобу діодним лазером «Ліка-хірург» (довжина хвилі 810 нм., безперервний режим, потужність випромінювання в межах від 2.0 до 3.0 Вт.). У подальшому УЗД - контроль здійснювався через 1, 3 і 9 місяців та через 1,5 роки. При необхідності проводилися повторні лазерні корекції в течії від 1 до 3 місяців спостереження. Контроль гормонального статусу  проводився через 3 місяці і пів  роки. Зміна гормонального фону у всіх пацієнтів не спостерігалася. 

В групи пацієнтів з розміром вузлів до 2.0 см. наголошувався значний регрес вузлів (в середньому 85%) і було відсутнє подальше зростання пухлини у 95%  хворих. В групи пацієнтів з розміром вузлів від 2 до 3 см. подальше зростання вузлів було відсутнє у 80% хворих, проте регрес розмірів вузлів був меншим, в середньому 70%. В групи пацієнтів з розмірами вузлів  більше 3 см. зменшення розмірів було ще меншим і склало в середньому близько 50%,  в частини пацієнтів (35%) наголошувалося подальше зростання вузлів. Також можна відзначити, що гипоехогенні вузлові структури (кістозна дегенерація, колоїдні вузли) після проведення ЛІТ регресували в 90% випадків, а при ізоехогенних вузлах регрес був значно меншим і склав в середньому 50%, в 9 випадках наголошувалося зростання вузлів, за даними повторного ТАПБ у 2 пацієнтів малігнізація вузла і подальше оперативне лікування.

Виводи: таким чином, для досягнення оптимального і максимально хорошого лікувального ефекту при вживанні лазерної інтерстиціальної термоабляції при вузлових і багатовузлових формах зобу необхідне чітке дотримання показань - гипоехогенні вузлові структури розмірами переважно до 2 см., що дозволяє у більшості пацієнтів цієї категорії уникнути зростання утворень і подальшого хірургічного лікування. Пухлини розмірами більше 3 см., ізоехогенні вузлові структури ми не можемо рекомендувати для проведення малоінвазівного лікування - ЛІТ.